Dobry przewodnik to rzecz cenna, na którą naprawdę trudno trafić! Zazwyczaj mamy do wyboru między przewodnikami Pascala (wygląda na to, że ich autorzy nie znają miejsc, które opisują) a elaboratami z zakresu historii sztuki.

Któż może wiedzieć o Watykanie więcej, niż księża, którzy od lat tam pracują? Ksiądz Arkadiusz Nocoń nie tylko zna miejsce „od podszewki”, lecz także opowiada o nim w sposób lekki i ciekawy.

Śladami Jana Pawła II na Watykanie to spora garść informacji z pierwszej ręki o pobycie Jana Pawła II na Watykanie: od konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, poprzez ogłoszenie wyboru z Loży Błogosławieństw, zamach, do pogrzebu i kanonizacji. To lektura szybka i ciekawa, pełna faktów i anegdot. Książka opowiada wiele zdarzeń z życia Ojca Świętego na Watykanie, mówi o osobach, które mu towarzyszyły, o miejscach, gdzie mieszkał i pracował (są one niedostępne dla zwiedzających, ale warto o nich choćby poczytać).

Śladami Jana Pawła II na Watykanie to doskonały przewodnik dla osób, które wolą poznawać poszczególne miejsca w ogólnym kontekście, czyli po prostu chcą wiedzieć, gdzie się znajdują. W niewielu zdaniach streszczone są najważniejsze wątki, turysta kierowany jest prosto do miejsc szczególnie interesujących, wskazane są znaki niepozorne, a ważne (jak tablica na Placu Świętego Piotra wmurowana w miejscu zamachu na Papieża).

Przy okazji, jakby mimochodem, Ksiądz Arkadiusz streszcza historię Watykanu, czyli historię chrześcijaństwa.

Ja połknęłam książkę w kilka godzin. Uzyskałam wiele nowych i cennych informacji o miejscu które, jak mi się wydawało, już znałam.

Ks. Arkadiusz Nocoń, Śladami Jana Pawła II po Watykanie. Przewodnik, wyd. Święty Paweł (Częstochowa 2015).